Przeskocz do treści

Polmet – medale producent

Trzej najlepsi finaliści każdego konkursu olimpijskiego otrzymują odpowiednio złoty, srebrny i brązowy medal. Choć nazwa sugeruje, że złote medale olimpijskie od producenta Polmet nie są w 100% złote. Kiedyś nagrodą dla zwycięzcy pierwszego miejsca w każdym konkursie było solidne złoto, ale teraz złote medale olimpijskie są wykonane głównie ze srebra. W tym przypadku srebrne medale producent na drugim miejscu nie zawsze są w 100% srebrne, chociaż zawierają taką samą ilość srebra, co złoty medal. Jeśli chodzi o brązowy medal od producenta na trzecim miejscu, to jest wykonany dokładnie tak, jak twierdzi jego nazwa.

Inne nagrody:
Złote, srebrne i brązowe medale producent nie zawsze były przyznawane. W oryginalnych greckich grach na głowie zwycięzcy umieszczano wieniec z liści oliwnych pobranych z drzewa w pobliżu świątyni Zeusa. Kiedy w 1896 r. w Atenach odbyły się pierwsze nowoczesne igrzyska olimpijskie, zdobywcy pierwszego miejsca zostali nagrodzeni srebrnymi medalami, ponieważ wtedy srebro było bardziej poszukiwane. Drugie miejsce dostało brązowe medale. Zwycięzcy olimpiady paryskiej w 1900 roku otrzymali trofea lub puchary zamiast medali. Zwyczaj przyznawania złotych, srebrnych i brązowych medali rozpoczął się na olimpiadzie w St. Louis w 1904 roku. Ostatni złoty medal olimpijski wykonany z litego złota został przyznany w 1912 roku w Sztokholmie. Po tym roku złote medale producent zostały pozłacane raczej srebrem niż litym złotem.

Ekologiczne metale:
Letnie Igrzyska Olimpijskie w Rio w 2016 r. obejmowały przyjazne dla środowiska metale ze złotem wolnym od zanieczyszczeń rtęcią. Rtęć i złoto są niezwykle trudnymi do oddzielenia elementami. Srebro używane do srebrnych medali zostało częściowo przetworzone (około 30% masy). Część miedzi użytej do wytworzenia brązu dla brązowych medali została również poddana recyklingowi.