Przeskocz do treści

Osuszanie budynków po zalaniu i powodzi

Obecnie wielu właścicieli nieruchomości jest, co zrozumiałe, zaniepokojonych ryzykiem i skutkami powodzi oraz późniejszym koniecznym osuszaniem budynków. Wynika to z rosnącej świadomości skutków globalnego ocieplenia i powszechnych problemów powodziowych w zimie minionej. Ludzie są szczególnie zaniepokojeni tym, że nieruchomości, które w przeszłości nie były zalane, są teraz zagrożone i konieczne będzie w nich późniejsze osuszanie budynków. Zakres, w jakim jest to spowodowane złym zarządzaniem lokalnymi systemami odwadniającymi i rzekami lub zmianami klimatycznymi, nie wchodzi w zakres tego artykułu. Jednak bez względu na przyczynę należy zająć się wpływem powodzi na budynki historyczne.

Jakie jest ryzyko powodzi?
Ogólnie rzecz biorąc, ludzie w przeszłości byli bardziej wykwalifikowani w ustawianiu konstrukcji i zarządzaniu drenażem gruntu, aby zminimalizować ryzyko powodzi i penetracji wody. Dlatego nie jest niczym niezwykłym stwierdzenie, że starsze budynki w osadzie znajdują się w taki sposób, aby uniknąć powodzi, i że dotyczy to nowych inwestycji - zbyt często, ponieważ nowa inwestycja znajduje się na terenach wykorzystywanych wcześniej jako łąki wodne lub powodzie równiny. Jednak na budynki historyczne nadal mogą mieć wpływ powodzie i przydatne jest określenie przyczyn i czynników ryzyka, aby można było podjąć opłacalne środki zaradcze, takie jak osuszanie budynków.

Ważne jest, aby pamiętać, że wiele wypadków powodziowych w budynkach historycznych wynika z awarii systemów odwodnienia dachu lub innych usług budowlanych, takich jak wodociąg. W takich przypadkach woda często zaleje budynki, powodując uszkodzenia konstrukcji, wyposażenia i armatury oraz gromadząc się w porowatych materiałach, takich jak mur, mury lub inna izolacja - wówczas potrzeba zamówić osuszanie budynków. Mogą one następnie działać jako „rezerwuary wilgoci”, zapewniając warunki dla długotrwałej wilgoci i rozkładu.