Przeskocz do treści

Na czym polega izolacja pozioma starych murów?

Istnieją trzy główne typy konstrukcji ścian stosowanych w domach kanadyjskich. Ściany lite - zbudowane z cegły, kamienia, bloczka betonowego, bali lub drewnianej deski - nie mają pustki, którą można by zaizolować. Jedyną opcją jest dodanie izolacji na zewnątrz lub do wnętrza. Wiele ścian litych, w tym ściany z podwójnej cegły, ma niewielką wnękę, zwykle mniejszą niż 25 mm (1 cal), która jest płaszczyzną drenażu, która zbiera i odprowadza wodę ze ściany. Nigdy nie izoluj tych wnęk ani nie zatykaj otworów spustowych.

Ściany z bloczków betonowych mają zwykle puste rdzenie, które umożliwiają cyrkulację powietrza, zwiększając konwekcyjne straty ciepła. Izolacja pozioma starych murów zapewnia minimalny opór cieplny, ponieważ wewnętrzne żebra bloku i zaprawa będą nadal działać jak mostki termiczne. Zamiast tego uszczelnij wszystkie możliwe drogi przecieków powietrza do ściany bloku i upewnij się, że górna warstwa bloków jest zamknięta. Tam, gdzie ściany blokowe tworzą ściany działowe pomiędzy jednostkami mieszkalnymi, często występuje przeciek powietrza w przestrzeni między ścianą bloku a wykończeniem wnętrza. Upewnij się, że przestrzeń jest całkowicie szczelna.

Ściany szkieletowe mają pustkę, którą można zaizolować - taka izolacja pozioma starych murów jest trwała i skuteczna. Różne techniki konstrukcyjne określają wielkość wnęki i łatwość dostępu od wewnątrz lub z zewnątrz. Konstrukcja ściany wpływa również na szczegóły, które mogą kolidować z izolacją poziomą starych murów, w tym płyty górne i dolne, przegrody przeciwpożarowe, blokady, hydraulikę, okablowanie i kanały grzewcze. Dom szkieletowy z fornirem ceglanym zwykle ma 25 do 50 mm (1 do 2 cali) przestrzeni powietrznej między cegłami a ścianą szkieletową jako część płaszczyzny drenażu. Nie izoluj tej przestrzeni. Ponadto izolacja pozioma starych murów na powierzchni ściany zewnętrznej, która zawiera przestrzeń powietrzną płaszczyzny drenażu, po prostu nie będzie zbyt skuteczna. Lepiej jest dodać izolację bezpośrednio na zewnątrz ściany ramy, a następnie zastosować odpowiednią barierę powietrzną, płaszczyznę drenażu i oblicówkę, chyba że określony produkt i jego instrukcje montażu uwzględniają te wymagania. Można zaizolować większą pustkę w ścianie ramy.