Przeskocz do treści

Jakie etapy ma borelioza?

Borelioza występuje w trzech etapach: wcześnie zlokalizowane, wcześnie rozprzestrzenione i późno rozprzestrzenione. Jednak etapy mogą się nakładać i nie wszyscy pacjenci przechodzą wszystkie trzy. Wysypka w dziesiątkę jest zwykle uważana za jedną z pierwszych oznak infekcji, ale u wielu osób rozwija się inny rodzaj wysypki lub jej brak. W większości przypadków objawy boreliozy mogą zaczynać się od choroby grypopodobnej. Nieleczone objawy mogą się nasilać i przekształcić w długotrwałą wyniszczającą chorobę.


Etap 1: Wczesna zlokalizowana choroba Objawy mogą rozpocząć się w ciągu kilku godzin, kilku dni lub nawet tygodni po ukąszeniu przez kleszcza. W tym momencie infekcja nie rozprzestrzeniła się jeszcze w całym ciele. Lyme jest najłatwiejszy do wyleczenia na tym etapie. Objawy mogą obejmować: wysypka skórna, która może, ale nie musi, być strzałem w dziesiątkę choroba grypopodobna, w tym dreszcze i gorączka zmęczenie ból głowy i sztywny kark, ból mięśni i ból stawów, obrzęk węzłów chłonnych ból gardła.

Etap 2: Wczesna borelioza.
Wcześnie rozsiana borelioza może wystąpić kilka tygodni lub miesięcy po ukąszeniu kleszcza. Bakterie zaczynają się rozprzestrzeniać w całym ciele. Oprócz objawów grypopodobnych ten etap często charakteryzuje się nasileniem objawów, takich jak: dreszcze, gorączka, bóle głowy, zmęczenie.

Etap 3: Późna rozsiana borelioza.
Jeśli borelioza nie zostanie szybko lub skutecznie wyleczona w pierwszych dwóch etapach, późno rozsiana borelioza pojawia się tygodnie, miesiące, a nawet lata po ukąszeniu kleszcza. Bakterie z Lyme rozprzestrzeniły się po całym ciele, a u wielu pacjentów rozwija się przewlekłe zapalenie stawów, a także wzrost objawów neurologicznych i sercowych. Objawy obejmują: zapalenie stawów w stawach lub w pobliżu miejsca zakażenia, silne bóle głowy lub migreny zawroty głowy, zawroty głowy.