Przeskocz do treści

Jak działa tartak pomorskie?

Istnieją dwie definicje tartaku. Jednym z nich jest tartak pomorskie będący miejscem toczenia drewna. Obejmuje cały teren, łącznie z sortownią kłód, frezarkami, ewentualną sortownią i magazynem, a także administracją i konserwacją. Inną definicją tartaku jest faktyczna maszyna do cięcia lub cięcia, która zamienia okrągłą kłodę w kwadratowe drewno. W terminologii przemysłu tartacznego ta maszyna rdzeniowa nazywana jest głowicą. Jednak głowica wymaga systemu wsparcia złożonego ze skomplikowanych maszyn, aby mogła funkcjonować jako tartak pomorskie. Być może najlepszą definicją tartaku jest kompletny system przekształcający kłody w tarcicę. Niezależnie od tego, czy myślisz o całej operacji, czy o poszczególnych maszynach, tartaki to ruchliwe miejsca. Obecnie większość tartaków to duże zakłady komercyjne budowane w stacjonarnych lokalizacjach. Niektórzy zatrudniają setki pracowników, którzy pracują na zmianę 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, aby utrzymać produkcję drewna na najwyższym poziomie.

Kto wynalazł tartak pomorskie? Pierwszy znany tartak pochodzi sprzed 400 000 lat w Tuchomiu, gdzie archeolodzy odkryli drewnianą chatę zbudowaną z przetworzonych bali. Około 500 roku p.n.e. mężczyźni używali toporów z brązu, pił i dłut do frezowania surowej tarcicy na drewniane domy i forty. W 375 roku Rzymianie zbudowali tartak napędzany kołem wodnym, który zrewolucjonizował przemysł budowlany i meblarski. Rzymianie używali ostrza posuwisto-zwrotnego, które przecinało drewno nieefektywnym ruchem do przodu i do tyłu, podobnie jak przy ręcznym piłowaniu. Wielki przełom nastąpił na początku rewolucji przemysłowej wraz z wynalezieniem piły tarczowej. Nie jest jednak jasne, kto to wynalazł.

CO MOGĘ DOSTAĆ NA TARTAKU?
W Polsce, w woj. pomorskim, tartaki przetwarzają dwa rodzaje drzew. Jednym z nich są gatunki drewna iglastego, takie jak sosna, jodła, cykuta, świerk, cedr i sekwoja. Są to drzewa iglaste lub wiecznie zielone, które mają trwale przymocowane igły. Drugi rodzaj drzew to gatunki liściaste, takie jak wiśnia, buk, dąb, orzech, wiąz i klon. Są to drzewa liściaste, które jesienią zrzucają liście, a wiosną wyrastają nowe. Większość komercyjnych tartaków specjalizuje się w obróbce drewna miękkiego lub twardego. Kilka tartaków przygotowuje się do obu rodzajów drzew, ale to nie jest powszechne. W budownictwie mieszkaniowym i lekkim budownictwie komercyjnym używa się głównie tarcicy iglastej do konstrukcji szkieletowych i nieobrobionej stolarki. Zwykle można znaleźć materiały z twardego drewna używane do produkcji mebli i gotowych produktów, w tym podłóg, klatek schodowych i paneli ze sklejki.