Przeskocz do treści

Buty do tanga i każdego innego tańca

Dla innego stylu tańca istnieje inny rodzaj butów do tańca. Wybór butów do tańca może również zależeć od powierzchni, na której zostanie wykonany. Rodzaje butów do tańca: buty do tanga czy innego tańca towarzyskiego, buty do stepowania, tenisówki do tańca, stringi, ghillies, buty baletowe, buty pointe, buty flamenco i buty jazzowe. Buty do sali balowej można podzielić na damskie i męskie buty do sali balowej lub klasyczne buty do sali balowej i latynoamerykańskie.

Klasyczne buty do tanga, czyli tańca towarzyskiego mają niski obcas, który umożliwia równomierne rozłożenie ciężaru na stopie. Buty z Ameryki Łacińskiej mają wyższe obcasy, które obciążają palce. Damskie klasyczne buty do sali balowej to dworskie buty na obcasach o wysokości dwóch cali. Klasyczne męskie buty do tanga czy buty do sali balowej to sznurowane buty na obcasach o długości jednego cala. Czasami buty do sali balowej są wykonane z materiału, który można pokolorować w celu dopasowania do sukienki. Podeszwa obuwia wykonana jest z zamszu. Damskie buty do sali balowej w Ameryce Łacińskiej mają obcas do 3 cali, są zapinane na paski i są otwarte. Męskie buty do sali balowej w Ameryce Łacińskiej mają obcas w kształcie do 2 cali.

Buty do stepowania mają metalowe zaczepy przymocowane do dolnej części palców i pięty. Te metalowe zaczepy wydają głośny dźwięk po uderzeniu o twardą powierzchnię podczas występu. Tap dance jest znany z tego, że używa dźwięku uderzających butów o podłogę. Stuknięcie w buty tworzy formę perkusji. Cienka płyta pilśniowa o nazwie płyta rezonansowa jest zintegrowana z podeszwą. Krany są przykręcane do płyty rezonansowej lub przyklejane. Śruby można dokręcać lub poluzowywać, aby wydawać różne dźwięki. Klej wpływa również na jakość tonalną. Jakość tonalna zależy od materiału, z którego wykonany jest kran, jego kształtu i ciężaru. Kran może mieć kształt wklęsły lub wypukły. Niektóre krany są cieńsze i lżejsze i mają niewielką powierzchnię, ale inne są grubsze i cięższe i bardziej wypełniają krawędź buta do tanga czy innego tańca.